Zalążkiem Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A. był Związek Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A. O/ZG Lubin, który został zarejestrowany w Starostwie Powiatu Lubińskiego 16 września 2003 r. przez grupę założycielską w składzie: Andrysiak Henryk, Gola Janusz, Ligocki Edmund, Florkowski Bogusław, Piotrowski Antoni.

Związek rozpoczął działalność od stycznia 2004 r. i mógł reprezentować wyłącznie mieszkańców Lubina i byłych pracowników O/ZG Lubin, był lokalną organizacją prawną, nie mógł otrzymywać darowizn. W trakcie i po powstaniu Związku otrzymał wsparcie organizacyjne z Dyrekcji O/ZG Lubin i Związków Zawodowych, za co serdecznie dziękujemy.

Po trzech miesiącach działalności Związku O/ZG Lubin powstał na podobnych zasadach Związek Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A.

Został wybrany:

Zarząd

Przewodniczący - Andrysiak Henryk,

v-ce przewodniczący - Kozak Józef i Czaplicki Janusz,

sekretarz - Stefaniuk Jerzy,

skarbnik - Rękawiczna Alina,

członkowie - Piotrowski Antoni, Hałubicka Janina, Biały Wiesław, Fidor Jan, Barcikowski Adam, Zajączkowski Adam.

Komisja Rewizyjna:

Florkowski Bogusław, Wdowiak Janina, Szkoła Bogdan,

Trościanko Zbigniew.

Sąd Koleżeński:

Piwowarczyk Edward, Kwidzińska Barbara, Sobka Marian, Glonek Stanisław, Nowaczyk Marian.

Była to pierwsza udana próba zjednoczenia byłych pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A. z Oddziałów ZG „Lubin”, ZG „Polkowice-Sieroszowice”, ZG „Rudna”, Spółek PBK Lubin, MCZ Lubin.

Związek Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A. w trakcie działalności od stycznia 2004 r. do stycznia 2005 r. zorganizował 12 imprez takich jak: wycieczki jednodniowe -2x, wycieczki dwudniowe – 2x, wczasy- 2x, biesiady z okazji Dnia Górnika i Hutnika, zabawy – 4x. W sumie w w/w imprezach uczestniczyło 1500 osób , nie tylko członków związku.

Sponsorami byli: Biuro Zarządu KGHM „Polska Miedź” S.A., O/ZG „Lubin”, O/ZG „Polkowice-Sieroszowice”, Zarząd DSI, Starosta Lubiński, PBK Lubin. Część tych imprez została sfinansowana ze środków własnych.

W kwietniu 2004 r. powstał Komitet Założycielski Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A. w składzie: Andrysiak Henryk, Kozak Józef, Czaplicki Janusz, Rękawiczna Alina, Wdowiak Janina, Białowąs Genowefa, Hałubicka Janina, Trościanko Zbigniew, Kuc Stanisław, Lisowski Tadeusz, Szkoła Bogdan, Barcikowski Adam, Florkowski Bogusław, Mika Alex, Piotrowski Antoni, Nowaczyk Marian, Fidor Jan, Makowski Wojciech , Sezeniewska Krystyna.

Komitet Założycielski przydzielił do realizacji zadania: Henrykowi Andrysiak opracowanie Statutu i wraz z Józefem Kozakiem prowadzenie rozmów z Biurem Zarządu KGHM „Polska Miedź” S.A., Dyrekcjami Oddziałów i Spółek, a także

Związkami Zawodowymi w celu uzyskania poparcia i pomocy dla możliwości wyłonienia jednego reprezentanta Budowniczych Zagłębia Miedziowego wobec Biura Zarządu, Oddziałów i Spółek KGHM, Organizacji Związkowych i Samorządów. Po uzyskaniu akceptacji i deklaracji pomocy rozpoczęliśmy kolejne etapy zakładania Stowarzyszenia.

Kolega Henryk Andrysiak przygotował statut, który był analizowany przez prawników Biura Zarządu KGHM, O/ZG Lubin i Centrali ZPPM, a następnie przedstawiony Komitetowi Założycielskiemu, który po drobnych poprawkach został wysłany do Sądu.

Ostatecznie w dniu 20 maja 2004 r. został wysłany wniosek do Sądu Rejonowego dla Wrocław-Fabryczna we Wrocławiu IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, który podpisali: Andrysiak Henryk, Czaplicki Janusz i Fidor Jan.

W dniu 29.09.2004r. zostaliśmy zarejestrowani w KRS jako Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A., a postanowienie z sądu otrzymaliśmy w październiku 2004 r. i do końca 2004 r. funkcjonowaliśmy jako Związek.

W dniu 04.11.2004 r. na posiedzeniu Komitetu Założycielskiego została podjęta Uchwała o rozpoczęciu kampanii wyborczej. Została opracowana Ordynacja Wyborcza na Oddziały i Rejony: Lubin, Głogów, Legnica, Bolesławiec, gdzie w zebraniach uczestniczyło 350 osób na 536 członków Związku Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A. Frekwencja na zebraniach wynosiła 70%.

Proszę nie zapomnieć, że równocześnie z rejestracją Stowarzyszenia funkcjonował Związek, który do czasu podjęcia Uchwały miał 536 członków, którzy po akceptacji przez Zebranie zostali członkami Stowarzyszenia.

Istotne przy zakładaniu Stowarzyszenia było wyłonienie jednego reprezentanta emerytów i rencistów wobec Biura Zarządu KGHM „Polska Miedź” S.A., Oddziałów i Spółek, organizacji Związkowych i Samorządów, a także, aby składki członkowskie nie były odprowadzane do Warszawy lecz pozostawały w Stowarzyszeniu na potrzeby jego członków. Zasady finansowe byłyby wtedy jasne i czytelne ,a członkowie mogliby sprawdzić na jakie cele przeznaczane są ich składki.

Należą się słowa szczerego podziękowania dla Zarządu KGHM, Oddziałów i Spółek, Centrali ZZPPM oraz Starostwu Powiatowemu w Lubinie za daleko idącą pomoc.

W dniu 31.01.2005 r. nastąpił kolejny etap naszej działalności jako Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM „Polska Miedź” S.A. Odbyły się wybory do władz w Rejonach Lubin, Głogów, Legnica, Bolesławiec.


Zostały wybrane Zarządy- przewodniczącymi zostali:

Lubin - Józef Kozak,

Głogów - Stanisław Kuc,

Bolesławiec - Stanisław Kołodziej,

Legnica - Henryk Siemaszko.

Zostali również wybrani przewodniczący poszczególnych Oddziałów i Spółek.


Zarząd Główny został wybrany i ukonstytuował się w następującym składzie:

przewodniczący - Henryk Andrysiak,

v-ce przewodniczący - Józef Kozak, Stanisław Kuc,

skarbnik - Alina Rękawiczna,

sekretarz - Jan Fidor

przewodniczący ds. turystyki i wypoczynku - Janusz Czaplicki

oraz członkowie : Henryka Kruglińska, Andrzej Kot, Henryk Siemaszko, Edmund Dzieło, Wiesław Biały, Stanisław Kołodziej, Tadeusz Lisowski, Edward Waszkiewicz, Alex Mika. W sumie 15 osób.

W 2005 r. Komisja ds. turystyki i wypoczynku zorganizowała 40 imprez sportowo-turystyczno - rodzinnych takich jak: wczasy, wycieczki, zawody na: kręgielni, na strzelnicy i zawody wędkarskie, biesiady z okazji Dnia Hutnika, Dnia Górnika, powitanie

i pożegnanie lata, spotkanie opłatkowe dla osób samotnych i zapomnianych.

W sumie z różnego rodzaju imprez i wczasów skorzystały 2853 osoby, w tym:

- z wczasów krajowych – 362 osoby,

- z wczasów zagranicznych – 263 osoby,

- wyjazdów jednodniowych – 838 osób,

- ze spotkań integracyjnych - 1390 osób.


Głównymi sponsorami byli; Biuro zarządu KGHM, Oddziały ZG Lubin, ZG Polkowice- Sieroszowice, ZG Rudna, , Huta Miedzi Legnica, Huta Miedzi Głogów,, Spółki PBK Lubin, Energetyka, DSI - Metale, Inowa, Starostwo Powiatowe Lubin i ZZPPM.

Dziękujemy w/w sponsorom za pamięć o Seniorach Zagłębia Miedziowego.

Obszerniej o innych staraniach Zarządu Głównego omawiano na zebraniach sprawozdawczych (waloryzacja emerytur i rent, wykup węgla, leczenie emerytów i rencistów, preferencyjne korzystanie z ośrodków Interferii, wyrównanie ekwiwalentu węglowego hutnikom).


W dniu 31.01.2005 r. została wybrana:

Komisja Rewizyjna Zarządu Głównego w składzie:

przewodniczący – Tadeusz Wencel,

v-ce przewodniczący - Waleria Misztur,

sekretarz - Krystyna Sezeniewska

członkowie: Wojciech Makowski i Eugeniusz Kubiszyn.

Sąd Koleżeński w składzie:

Przewodniczący - Alojzy Panic,

v-ce przewodniczący - Waldemar Majewski,

sekretarz - Janina Świder

członkowie: Stanisław Andrusieczko i Edward Gomolach.

Na koniec 2005 r. opłaciło składki 1196 osób w tym 847 nowo przyjętych.

W 2006 r. otrzymaliśmy status organizacji pożytku publicznego i wolontariatu.

Zarząd pracował w następującym składzie:

przewodniczący –Henryk Andrysiak,

v-ce przewodniczący- Józef Kozak i Stanisław Kuc,

sekretarz – Kazimierz Janek,

skarbnik- Alina Rękawiczna,

członkowie: Andrzej Kot, Edmund Dzieło, Henryk Siemaszko, Janusz Czaplicki, Wiesław Biały, Stanisław Kołodziej, Tadeusz Lisowski, Edward Waszkiewicz, Alex Mika, Stanisław Glonek, w sumie 15 osób.

Zrezygnowali: Henryka Kruglińska i Jan Fidor ( z powodów zdrowotnych i wyjazdu z kraju).

Poszerzono Komisję Rewizyjną o następujące osoby: Czesław Gmitruk i Edward Rajczak – Głogów, Jan Dydak- Bolesławiec.

Ze względu na stan zdrowia zrezygnował przewodniczący Sądu Koleżeńskiego Alojzy Panic, w jego miejsce powołano Waldemara Majewskiego i dokoptowano Marię Chruścik.


W imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie uczestniczyło 6226 osób – nie tylko członków Stowarzyszenia, w tym:

-wczasy krajowe – 390 osób,

- wczasy zagraniczne – 486 osób,

- wyjazdy jednodniowe – 1061 osób,

- imprezy integracyjne – 4289 osób.

W 2006 r. czyniono starania:

- wykup węgla od emerytów i rencistów,

- leczenie emerytów i rencistów przy wsparciu KGHM,

- korzystanie z ośrodków Interferii na preferencyjnych zasadach,

- zmiana waloryzacji z cenowej na płacowa,

- dofinansowanie Dnia Hutnika, Górnika, Powitanie i Pożegnanie Lata – pozytywnie.

W 2006 r. z Zarządu Głównego zrezygnował Edward Waszkiewicz i Janusz Czaplicki.

Na koniec 2006 r. składki opłaciło 1853 członków, w tym nowo przyjętych 657.

W 2007 r. Zarząd Główny pracował w następującym składzie:

przewodniczący- Henryk Andrysiak,

v-ce przewodniczący - Józef Kozak, Stanisław Kuc,

skarbnik – Alina Rękawiczna,

rzecznik- Edmund Dzieło,

członkowie- Henryk Siemaszko, Stanisław Kołodziej, Andrzej Kot, Janina Rzeska, Wiesław Biały, Alex Mika, Stanisław Glonek, Tadeusz Lisowski – w sumie 14 osób.


Księgową była od 2004 r. do końca 2006r . Stanisława Rosłan.

Komisja Rewizyjna:

przewodniczący - Tadeusz Wencel,

v-ce przewodnicząca – Waleria Misztur,

sekretarz –Krystyna Sezeniewska,

członkowie- Wojciech Makowski, Eugeniusz Kubiszyn, Czesław Gmitruk, Edward Rajczak, Jan Dydak.

Sąd Koleżeński:

przewodniczący – Waldemar Majewski,

v-ce przewodniczący – Stanisław Andrusieczko,

sekretarz - Janina Świder,

członkowie – Edward Gomoluk i Maria Chruścik.

.

W 2007 r. zorganizowano 80 imprez, w których uczestniczyło 6555 osób- nie tylko członkowie Stowarzyszenia.

Były to:

- wczasy krajowe – 470 osób,

- wczasy zagraniczne – 428 osób,

- wycieczki jednodniowe – 1299 osób,

- spotkania integracyjne – 3678 osób.


W trakcie 2007 r. powołano do Zarządu Głównego Zbigniewa Czerwonkę i Józefa Cieślaka za Henryka Siemaszko – stan zdrowia.

Nastąpiła zmiana przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, został nim Wojciech Makowski. Kolega .Tadeusz Wencel zrezygnował z powodu stanu zdrowia.

W dniu 31.12.2007 r. były następujące Rejony:

Lubin – przewodniczący Zbigniew Czerwonka - 1415 członków,

Głogów- przewodniczący Stanisław Kuc - 684 członków,

Polkowice –przewodniczący Andrzej Kot - 302 członków,

Bolesławiec – przewodniczący Stanisław Kołodziej - 165 członków,

Legnica – przewodniczący Józef Cieślak 90 członków,

Iwiny – przewodniczący Władysław Szymański - 71 członków,

Ścinawa – przewodniczący Wiesław Pisarek - 40 członków.

Na dzień 31.12.2007 r. składki opłaciło 2408 członków, w tym nowo przyjętych 801.


Posiadamy Zarządy Oddziałów:

O/ZG Lubin, O/ZG Polkowice-Sieroszowice, O/ZG Rudna, O/HM Głogów, O/HM Legnica, O/PBK, O/Zaplecze, w którego skład wchodzi: Biuro Zarządu KGHM, MCZ, CBJ, Energetyka, Inowa, Pol – Miedź - Trans, itp.

Przy Zarządzie Głównym działają komisje:

  1. turystyki i wypoczynku- przewodnicząca Halina Możdżyńska,

  2. ochrony zdrowia – przewodniczący Józef Kozak,

  3. ds. emerytur i rent –przewodniczący Henryk Andrysiak,

  4. ds. kontaktów z Zarządem KGHM, Oddziałów i Spółek- Henryk Andrysiak, Edmund Dzieło.


Sponsorami są:

Biuro Zarządu KGHM, Ecoren, Oddziały i Spółki, Urząd Marszałkowski, Prezydent Miasta Lubina oraz posłowie z Lubina Ryszard Zbrzyzny, Piotr Cybulski, Norbert Wojnarowski.

Należy nadmienić, że wszyscy członkowie Zarządów, Komisji Rewizyjnej, Sadu Koleżeńskiego pracują społecznie bez żadnego wynagrodzenia. Od 2006 roku posiadamy status organizacji pożytku publicznego i wolontariatu.

Jesteśmy jedną z operatywniejszych, o wszechstronnym i urozmaiconym programie działania organizacji społecznych w kraju, dzięki zaangażowaniu członków, Zarządów oraz wsparciu finansowym sponsorów.


W 2008r. Zarząd Główny działał w następującym składzie:

Andrysiak Henryk - przewodniczący

Kozak Józef - v-ce przewodniczący

Kuc Stanisław - v-ce przewodniczący

Kot Andrzej - v-ce przewodniczący

Rękawiczna Alina - skarbnik

Rzeska Janina – sekretarz

Dzieło Edmund – rzecznik

Członkowie: Buler Danuta, Cieślak Józef, Czerwonka Zbigniew, Biały Wiesław, Glonek Stanisław, Kołodziej Stanisław, Lisowski Tadeusz, Mika Alex – w sumie 15 osób.


Posiadamy Rejony:

Lubin – przewodniczący Czerwonka Zbigniew ( 1388 członków )

Głogów – przewodniczący Kuc Stanisław ( 712 członków )

Polkowice – przewodniczący Kot Andrzej ( 361 członków )

Bolesławiec – przewodniczący Kołodziej Stanisław (162 członków )

Legnica – przewodnicząca Nowak Irena ( 92 członków )

Iwiny - przewodniczący Szymański Władysław ( 88 członków )

Ścinawa – przewodniczący Chomenko Jerzy ( 55 członków )


W 2008r. opłaciło składki 2 858 członków, w tym nowo przyjętych 827 osób.

Posiadamy Zarządy Oddziałów: ZG Lubin, ZG Rudna, ZG Polkowice-Sieroszowice, HM -Głogów, HM- Legnica, PBK Lubin, Zaplecze, w skład którego wchodzą byli pracownicy Biura Zarządu KGHM, Ecoren, MCZ, Pol-Miedź-Trans, Energetyka, Zakład Hydrotechniczny itp.

W Stowarzyszeniu działały:

- Komisja Rewizyjna w składzie 7-osobowym. Przewodniczący Makowski Wojciech – kontroluje pracę zarządów pod względem finansowym i merytorycznym,

- Sąd Koleżeński w składzie 5-osobowym. Przewodniczący Majewski Waldemar- którego zadaniem jest rozpatrywanie spraw dotyczących członków Stowarzyszenia.

Przy Zarządzie Głównym działały komisje:

a) turystyki i wypoczynku – Przewodnicząca Możdżyńska Halina

b) ds. ochrony zdrowia – Przewodniczący Kozak Józef

c) ds. emerytur i rent – Przewodniczący Andrysiak Henryk

d) ds. kontaktów z Biurem Zarządu KGHM. Oddziałów i Spółek - Henryk Andrysiak,     Edmund Dzieło

Komisja d/s turystyki i wypoczynku zorganizowała w 2008 roku 108 imprez, w których uczestniczyło 8 025 osób:

- wczasy krajowe – 955 osób

- wczasy zagraniczne – 206 osób

- wycieczki jednodniowe 1 673 osoby

- spotkania integracyjne zabawy – 5 191 osób


Działania podejmowane w 2008r. przez Stowarzyszenie:

  1. czyniono starania o wykup węgla od emerytów i rencistów na 10 lat do przodu,

  2. prowadzono rozmowy w sprawie waloryzacji emerytur i rent,

  3. podejmowano próby leczenia emerytów i rencistów na preferencyjnych zasadach przez MCZ,

  4. czyniono starania o wczasy w ośrodkach Inerferii po kosztach własnych,

  5. czyniono starania o dofinansowanie Stowarzyszenia przez Urząd Marszałkowski – otrzymaliśmy 5.000 zł,

  6. czyniono starania o dofinansowanie działalności statutowej, pomieszczenia, księgowa, z KGHM 20.000 zł,

  7. dofinansowanie przez KGHM – Dnia Hutnika - 10.000 zł,

  8. dofinansowanie przez Fundacje „Polska Miedź” Dnia Górnika – 18.000 zł,

  9. KGHM –Ecoren S.A. – Pożegnanie lata – 3.000 zł,

  10. Pol-Miedź-Trans Sp. z o.o. – wycieczka do Lichenia – 2.001,79 zł,

  11. Gmina Miejska Głogów -spotkanie opłatkowe + festyn – 4.800 zł,

  12. Starostwo Lubin – nie otrzymaliśmy żadnej darowizny,

  13. czyniono starania aby członkowie i sympatycy Stowarzyszenia odpisywali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia – otrzymaliśmy 19.801,79 zł, które zostały spożytkowane na spotkania opłatkowe,

  14. czyniono starania o wyrównanie ekwiwalentu węglowego dla hutników,

  15. czyniono starania o dofinansowanie przez posłów R. Zbrzyznego, P. Cybulskiego, N. Wojnarowskiego.

  16. czyniono starania o uruchomienie strony internetowej Stowarzyszenia.


W 2009r. Zarząd Główny działał w następującym składzie:

Andrysiak Henryk - przewodniczący

Czerwonka Zbigniew - v-ce przewodniczący

Kuc Stanisław - v-ce przewodniczący

Kot Andrzej - v-ce przewodniczący

Rękawiczna Alina - skarbnik

Chlebuś Zofia – sekretarz

Dzieło Edmund – rzecznik

Członkowie: Nowak Irena, Szymański Władysław, Kołodziej Stanisław, Chomenko Jerzy, Możdżyńska Halina, Lisowski Tadeusz – w sumie 13 osób.


Posiadamy Rejony:

Lubin – przewodniczący Czerwonka Zbigniew ( 1446 członków )

Głogów – przewodniczący Kuc Stanisław ( 766 członków )

Polkowice – przewodniczący Kot Andrzej ( 490 członków )

Bolesławiec – przewodniczący Kołodziej Stanisław (159 członków )

Legnica – przewodnicząca Nowak Irena ( 103 członków )

Iwiny - przewodniczący Szymański Władysław ( 84 członków )

Ścinawa – przewodniczący Chomenko Jerzy ( 71 członków )


W 2009r. opłaciło składki 3 119 członków, w tym nowo przyjętych 728 osób.

Posiadamy Zarządy Oddziałów:

ZG Lubin – 659 członków

ZG Rudna – 582 członków

ZG Polkowice – Sieroszowice – 765 członków

HM Głogów – 200 członków

HM Legnica – 64 członków

PeBeKa Lubin – 326 członków

Zaplecze – 523 członków ( byłych pracowników Biura Zarządu KGHM, Ecoren, MCZ,

Pol – Miedź – Trans, Energetyki, Zakładu Hydrotechnicznego itp.).

Na początku 2005 roku mieliśmy 536 członków, a na dzień 31.12.2009r. – 3 119 członków. W ciągu 4 – letniej kadencji przybyło 2 583 członków.


W Stowarzyszeniu działały:

   Komisja rewizyjna w składzie 7-osobowym, kontrolująca pracę Zarządów pod względem                 finansowym i merytorycznym:

    - Makowski Wojciech – przewodniczący

    - Sezeniewska Krystyna

    - Rajczak Edward

    - Dydak Jan

    - Ugorska Helena

    - Skowron Marek

    - Pokrętowski Bolesław


 Sąd Koleżeński w składzie 5-osobowym, którego zadaniem jest rozpatrywanie spraw dotyczących członków Stowarzyszenia:

- Majewski Waldemar – przewodniczącym

- Białowąs Genowefa

- Gumienna Janina

- Rzeska Janina

- Gomoluch Edward

- Turkiewicz Marian.


Zebrania Zarządu Głównego i Prezydium odbywają się zgodnie ze Statutem § 20 pkt.5. Frekwencja na posiedzeniach Zarządu Głównego i Prezydium wynosiła około 80%.



Przy Zarządzie Głównym działały komisje:

a) ds. Turystyki i Wypoczynku – Przewodnicząca Możdżyńska Halina

b) ds. Ochrony Zdrowia – Przewodniczący Lisowski Tadeusz

c) ds. Emerytur i Rent – Przewodniczący Andrysiak Henryk

d) ds. kontaktów z Biurem Zarządu KGHM. Oddziałów i Spółek - Henryk Andrysiak, Edmund Dzieło

Komisja d/s turystyki i wypoczynku zorganizowała w 2009 roku 142 imprezy, w których uczestniczyło 8 501 osób:

- wczasy krajowe – 1125 osób

- wczasy zagraniczne – 219 osób

- wycieczki jednodniowe 1 224 osoby

- spotkania integracyjne zabawy – 5 933 osoby.

Jako Stowarzyszenie w sumie zorganizowaliśmy 452 imprezy, w których uczestniczyło 33 660 osób – nie tylko członków Stowarzyszenia.

Wszyscy członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego pracują społecznie, bez żadnego wynagrodzenia.

Działania podejmowane w 2009r. przez Stowarzyszenie:

  1. czyniono starania o wykup węgla od emerytów i rencistów na 10 lat do przodu oraz wyrównanie ekwiwalentu węglowego dla wszystkich Oddziałów KGHM,

  2. prowadzono rozmowy w sprawie waloryzacji emerytur i rent ( Sąd Okręgowy w Legnicy, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, Krajowy Rzecznik Praw Obywatelskich, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich w Strasburgu ) - negatywnie,

  3. podejmowano próby leczenia emerytów i rencistów na preferencyjnych zasadach przez MCZ – czekamy na przedstawienie propozycji przez MCZ,

  4. czyniono starania o wczasy w ośrodkach Inerferii po kosztach własnych – w trakcie realizacji,

  5. czyniono starania o dofinansowanie Stowarzyszenia przez Urząd Marszałkowski – od początku funkcjonowania Stowarzyszenia otrzymaliśmy 15.000 zł. W 2007 i 2008 roku ,

  6. czyniono starania o dofinansowanie z KGHM (działalności statutowej, pomieszczenia, księgowa ) i pomimo czterokrotnego wysyłania pism, nie otrzymaliśmy do tej pory odpowiedzi,

  7. dofinansowanie przez KGHM – Dnia Hutnika - 10.000 zł,

  8. dofinansowanie przez Fundacje „Polska Miedź” Dnia Górnika – 15.000 zł. oraz Wieczornicy ZBoWiD – 2.000 zł,

  9. Gmina Miejska Głogów i Powiat Głogowski -spotkanie opłatkowe i festyn – 3.500 zł, Starostwo Lubin – nie otrzymaliśmy żadnej darowizny, pomimo 5 wniosków o dofinansowanie, między innymi na spotkanie opłatkowe

  10. po wieloletnich staraniach otrzymaliśmy odpłatnie pomieszczenie w D – 10, pokój 24, gdzie urzędujemy 3 razy w tygodniu, za które płacimy 1.100 zł. miesięcznie ze składek statutowych,

  11. czyniono starania aby członkowie i sympatycy Stowarzyszenia odpisywali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia – w 2009r. otrzymaliśmy 36.882,42 zł, które zostały spożytkowane na spotkania opłatkowe w Rejonach: Lubin, Głogów, Polkowice, Bolesławiec, Legnica, Iwiny i Ścinawa, w których uczestniczyło 648 darczyńców oraz osoby samotne i zapomniane,

  12. czyniono starania o dofinansowanie przez posłów R. Zbrzyznego, P. Cybulskiego i N. Wojnarowskiego, P. Borysa, którzy w miarę swoich możliwości pozytywnie ustosunkowywali się do naszych próśb,

  13. uruchomiono stronę internetową Stowarzyszenia www.emeryci-kghm.com.pl

  W 2010r. Zarząd Główny działał w następującym składzie:

 Andrysiak Henryk - przewodniczący

 Czerwonka Zbigniew - v-ce przewodniczący

 Kuc Stanisław - v-ce przewodniczący

 Kot Andrzej - v-ce przewodniczący

 Rękawiczna Alina - skarbnik

 Chlebuś Zofia – sekretarz

 Dzieło Edmund – rzecznik

Członkowie: Nowak Irena, Szymański Władysław, Kołodziej Stanisław, Chomenko Jerzy, Możdżyńska Halina, Lisowski Tadeusz – w sumie 13 osób.

Wszyscy członkowie Zarządu mają przydzielone zadania, z których wywiązują się prawidłowo.

   Posiadamy Rejony:

 Lubin – przewodniczący Czerwonka Zbigniew ( 1405 członków )

 Głogów – przewodniczący Kuc Stanisław ( 775 członków )

 Polkowice – przewodniczący Kot Andrzej ( 537 członków )

 Bolesławiec – przewodniczący Kołodziej Stanisław (125 członków )

 Legnica – przewodnicząca Nowak Irena ( 112 członków )

 Iwiny - przewodniczący Szymański Władysław ( 76 członków )

 Ścinawa – przewodniczący Chomenko Jerzy ( 71 członków )

 

   W 2010r. opłaciło składki 3 101 członków, w tym nowo przyjętych 614 osób.

 Posiadamy Zarządy Oddziałów:

 ZG Lubin , ZG Rudna , ZG Polkowice – Sieroszowice , HM Głogów , HM Legnica , PeBeKa Lubin,

 Zaplecze , wskład którego wchodzą byli pracownicy Biura Zarządu KGHM, Ecoren, MCZ,

 Pol – Miedź – Trans, Energetyki, Zakładu Hydrotechnicznego itp.).

 Na początku 2005 roku mieliśmy 536 członków, a na dzień 31.12.2010r. – 3 101 członków. W ciągu 5 – letniej  kadencji przybyło 2 565 członków.

 

  W Stowarzyszeniu działały:

                  Komisja Rewizyjna w składzie 7 - osobowym, kontrolującą pracę Zarządów pod względem  finansowym i merytorycznym:

    - Makowski Wojciech – przewodniczący

    - Sezeniewska Krystyna

    - Rajczak Edward

    - Dydak Jan

    - Ugorska Helena

    - Skowron Marek

    - Pokrętowski Bolesław

 

                         Sąd Koleżeński w składzie 5 - osobowym, którego zadaniem jest rozpatrywanie spraw                     dotyczących członków Stowarzyszenia:

   - Majewski Waldemar – przewodniczącym

  - Białowąs Genowefa

  - Gumienna Janina

 - Rzeska Janina

 - Gomoluch Edward

 - Turkiewicz Marian.

      Zebrania Zarządu Głównego i Prezydium odbywają się zgodnie ze Statutem § 20 pkt.5. Frekwencja na posiedzeniach   Zarządu Głównego i Prezydium wynosiła w 2010 roku około 90%. Odbyło się 5 posiedzeń Zarządu Głównego oraz 6       posiedzeń Prezydium. Podjęto 17 Uchwał dotyczących analizy opłacalności składek, wycieczek, wczasów, spotkań oraz   spraw istotnych do prawidłowego funkcjonowania Stowarzyszenia.

 

Przy Zarządzie Głównym działały komisje:

a) ds. Turystyki i Wypoczynku – Przewodnicząca Możdżyńska Halina

b) ds. Ochrony Zdrowia – Przewodniczący Lisowski Tadeusz

c) ds. Emerytur i Rent – Przewodniczący Andrysiak Henryk

d) ds. kontaktów z Biurem Zarządu KGHM. Oddziałów i Spółek - Henryk Andrysiak, Edmund Dzieło

Komisja d/s Turystyki i Wypoczynku zorganizowała w 2010 roku 122 imprezy, w których uczestniczyło 8 689 osób:

- wczasy krajowe – 1199 osób

- wczasy zagraniczne – 343 osoby

- wycieczki jednodniowe 1 345 osób

- spotkania integracyjne, zabawy – 5 802 osoby.

Jako Stowarzyszenie w ciągu 5-letniej kadencji zorganizowaliśmy 574 imprezy, w których uczestniczyło 42 349 osób – nie tylko członków Stowarzyszenia.

Wszyscy członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego pracują społecznie, bez żadnego wynagrodzenia.

Działania podejmowane w 2010r. przez Stowarzyszenie:

  1. czyniono starania o wykup węgla od emerytów i rencistów na 10 lat do przodu oraz wyrównanie ekwiwalentu węglowego dla wszystkich Oddziałów KGHM,
  2. prowadzono rozmowy w sprawie waloryzacji emerytur i rent ( Sąd Okręgowy w Legnicy, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, Krajowy Rzecznik Praw Obywatelskich, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich w Strasburgu ) - negatywnie,
  3. podejmowano próby leczenia emerytów i rencistów na preferencyjnych zasadach przez MCZ – czekamy na dofinansowanie z Fundacji Polskiej Miedzi ,
  4. czyniono starania o wczasy w ośrodkach Inerferii po kosztach własnych –na bieżąco korzystamy, gdy są konkurencyjne oferty ,
  5. czyniono starania o dofinansowanie z KGHM (działalności statutowej, pomieszczenia, księgowa ) i pomimo czterokrotnego wysyłania pism, nie otrzymaliśmy do tej pory odpowiedzi (  zdziwienie i zaskoczenie  wywołuje fakt, że potentat miedziowy na skalę światową żąda opłaty za pomieszczenia od swoich byłych pracowników, zrzeszonych w organizacji będącej wizytówką KGHM ).

Nie otrzymaliśmy żadnej darowizny od Starostwa Lubin, pomimo składanych  wniosków o dofinansowanie, między innymi na spotkanie opłatkowe.

  1. po wieloletnich staraniach otrzymaliśmy odpłatnie pomieszczenie w D – 10, pokój 24, gdzie urzędujemy 3 razy w tygodniu, za które obecnie płacimy 1.655,74 zł miesięcznie do Zarządu KGHM ze składek członkowskich ,
  2. czyniono starania aby członkowie i sympatycy Stowarzyszenia odpisywali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia – w 2010r. otrzymaliśmy 34.691,14 zł, które zostały spożytkowane na spotkania opłatkowe w Rejonach: Lubin, Głogów, Polkowice, Bolesławiec, Legnica, Iwiny i Ścinawa, w których uczestniczyło około 700 osób, między innymi osoby samotne i zapomniane,
  3. czyniono starania o dofinansowanie Stowarzyszenia przez posłów R. Zbrzyznego, P. Cybulskiego i N. Wojnarowskiego, P. Borysa, pozytywnie ustosunkowywał się do naszych próśb tylko Poseł Piotr Cybulski,
  4. prowadzona jest strona internetowa Stowarzyszenia www.emeryci-kghm.com.pl
  5. W dniu 25.10.2010r zorganizowano Nadzwyczajne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia, na którym jednogłośnie uchwalono zmianę Statutu zgodnie z wymogami Ustawy z dnia 22 stycznia 2010 roku Dz. U. Nr 28 poz.146.

Sprawozdanie finansowe za 2010 rok znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej

W 2011r. Zarząd Główny działał w następującym składzie:

Andrysiak Henryk - prezes
Czerwonka Zbigniew - v-ce prezes
Kuc Stanisław - v-ce prezes
Rękawiczna Alina - skarbnik
Chlebuś Zofia - sekretarz
Dzieło Edmund - rzecznik
Członkowie: Burzyński Andrzej, Szymański Władysław, Kołodziej Stanisław, Chomenko Jerzy, Możdżyńska Halina, Lisowski Tadeusz, Zbieroń Mirosław.
W sumie 13 osób.
Wszyscy członkowie Zarządu mają przydzielone zadania, z których wywiązują się prawidłowo.
Posiadamy Rejony:
Lubin - prezes Czerwonka Zbigniew - 1470 członków ( w 2011r przybyło 65 członków )
Głogów - prezes Kuc Stanisław - 780 członków ( w 2011r przybyło 5 członków )
Polkowice - prezes Zbieroń Mirosław - 580 członków ( w 2011r przybyło 43 członków )
Bolesławiec - prezes Kołodziej Stanisław - 114 członków ( w 2011r ubyło 9 członków )
Legnica - prezes Burzyński Andrzej - 124 członków ( w 2011r przybyło 12 członków )
Iwiny - prezes Szymański Władysław - 76 członków ( bez zmian )
Ścinawa - prezes Chomenko Jerzy - 77 członków ( w 2011r przybyło 6 członków ).

W 2011r. opłaciło składki 3 221 członków, w tym nowo przyjętych 606 osób.

Posiadamy Zarządy Oddziałów:
ZG Lubin , ZG Rudna , ZG Polkowice - Sieroszowice , HM Głogów , HM Legnica , PeBeKa Lubin,
Zaplecze , w skład którego wchodzą byli pracownicy Biura Zarządu KGHM, Ecoren, MCZ,
Pol - Miedź - Trans, Energetyki, Zakładu Hydrotechnicznego itp.

Na początku 2005 roku mieliśmy 536 członków, a na dzień 31.12.2011r. - 3 221 członków. W ciągu 6 - letniej kadencji przybyło 2 685 członków.

W Stowarzyszeniu działały:
Komisja Rewizyjna w składzie 7 - osobowym ( przewodniczący Makowski Wojciech ), która kontroluje pracę Zarządów pod względem finansowym i merytorycznym
Sąd Koleżeński w składzie 6 - osobowym ( przewodniczący Majewski Waldemar ), którego zadaniem jest rozpatrywanie spraw dotyczących członków Stowarzyszenia.
Zebrania Zarządu Głównego i Prezydium odbywają się zgodnie ze Statutem § 20 pkt.5. Frekwencja na posiedzeniach Zarządu Głównego i Prezydium wynosiła w 2011 roku około 90%. Odbyło się 5 posiedzeń Zarządu Głównego oraz 6 posiedzeń Prezydium. Podjęto 17 Uchwał dotyczących analizy opłacalności składek, wycieczek, wczasów, spotkań oraz spraw istotnych do prawidłowego funkcjonowania Stowarzyszenia.

Przy Zarządzie Głównym działały komisje:
a) ds. Turystyki i Wypoczynku - Przewodniczący Henryk Andrysiak
b) ds. Ochrony Zdrowia - Przewodniczący Lisowski Tadeusz
c) ds. Emerytur i Rent - Przewodniczący Andrysiak Henryk
d) ds. kontaktów z Biurem Zarządu KGHM, Oddziałów i Spółek - Henryk Andrysiak, Edmund Dzieło.

Komisja d/s Turystyki i Wypoczynku zorganizowała w 2011 roku 128 imprezy, w których uczestniczyło 8 972 osób:
- wczasy krajowe - 1 286 osób
- wczasy zagraniczne - 305 osób
- wycieczki jednodniowe 1 453 osoby
- spotkania integracyjne, zabawy - 5 928 osób.

Jako Stowarzyszenie w ciągu 6-letniej kadencji zorganizowaliśmy 702 imprezy, w których uczestniczyło 51 321 osób - nie tylko członków Stowarzyszenia.
Wszyscy członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego pracują społecznie, bez żadnego wynagrodzenia.

Działania podejmowane w 2011r. przez Stowarzyszenie:
1. czyniono starania o wykup węgla od emerytów i rencistów na 10 lat do przodu oraz jego wyrównanie dla wszystkich Oddziałów KGHM,
2. podejmowano próby leczenia emerytów i rencistów na preferencyjnych zasadach przez MCZ - czekamy na przedstawienie propozycji przez MCZ oraz dofinansowanie z Fundacji Polskiej Miedzi ,
3. czyniono starania o wczasy w ośrodkach Inerferii po kosztach własnych -w trakcie realizacji
4. czyniono starania o dofinansowanie z KGHM działalności statutowej, pomieszczenia, księgowej - pomimo wielokrotnego wysyłania pism, nie otrzymaliśmy do tej pory odpowiedzi
5. sprawa waloryzacji emerytur i rent.
6. po wieloletnich staraniach otrzymaliśmy odpłatnie pomieszczenie w D - 10, pokój 24, gdzie urzędujemy 3 razy w tygodniu, za które obecnie płacimy 1.737,13 zł miesięcznie do Zarządu KGHM ze składek członkowskich ,
7. czyniono starania aby członkowie i sympatycy Stowarzyszenia odpisywali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia - w 2011r. otrzymaliśmy 35.537,57 zł, które zostały spożytkowane na spotkania opłatkowe w Rejonach: Lubin, Głogów, Polkowice, Bolesławiec, Legnica, Iwiny i Ścinawa, w których uczestniczyło około 700 osób, między innymi osoby samotne i zapomniane,
8. aktualizowana jest strona internetowa Stowarzyszenia www.emeryci-kghm.com.pl

Sprawozdanie finansowe za 2011 rok znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej

Należą się szczere słowa uznania i wdzięczności wszystkim członkom oraz poszczególnym Komisjom i Zarządom za zaangażowanie i pracę bez wynagrodzenia ( co jest rzadkością w naszym kraju ) na rzecz Pionierów Polskiej Miedzi.
Życzeniem naszym jest, aby osoby aktualnie pracujące nie zapominały o Budowniczych Zagłębia Miedziowego i o tym, że kiedyś podzielą nasz los i jako emeryci oczekiwać będą wdzięczności i zainteresowania od swojego byłego pracodawcy.

W ciągu minionej kadencji Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. zorganizowało w sumie 702 imprezy,
w których uczestniczyło 51 349 osób:
2004r. 12 imprez 1 500 uczestników
2005r. 40 imprez 2 853 uczestników
2006r. 68 imprez 6 226 uczestników
2007r. 80 imprez 6 555 uczestników
2008r. 108 imprez 8 025 uczestników
2009r. 142 imprezy 8 501 uczestników
2010r. 122 imprezy 8 689 uczestników
2011r. 128 imprez 8 972 uczestników

Mottem naszej organizacji jest:
Uważamy, że wartością człowieka jest to co potrafi zrobić dla drugiego człowieka.
Nie słowa lecz czyny świadczą o wartości człowieka.



Ten link przeniesie Cię
na górę strony